Domů | Ceník | Kontaktujte nás

Jak poznám, že mám v bytě štěnice?

Poměrně spolehlivým ukazatelem přítomnosti štěnic v bytě je výskyt jejich trusu, malých černých teček (jedná se o natrávené kapičky krve). A samozřejmě typické jsou štípance. Bohužel se často stává, že poštípání od štěnic si mnozí dermatologové pletou s vyrážkou. Ale stejně jako ve všech oborech: jsou dobří dermatologové i špatní, jsou profesionální deratizační firmy a ty ostatní.

Jak vypadá štěnice?

V pozdějším stádiu výskytu lze najít štěnici i pouhým okem. Je to malý červenohnědý hmyz o velikosti cca 3-6 mm. Zploštělé tělíčko umožňuje štěnicím schovávat se i do nejmenších štěrbin. Nejčastěji se objevují v posteli a ložním prádle, ale není to pravidlem. Zalézají i pod tapety, do švů čalounění, rozvodových lišt, hřbetů knih, prasklin ve zdivu, libují si v oblečení a nepohrdnou ani úkrytem v elektrických zásuvkách. Samičky kladou bílá vajíčka.

Obecně platí, že štěnice jsou světloplaché, a tak jsou přes den schované v úkrytech. Jejich výskyt doma tak zaregistrujete spíše v noci, kdy vylézají sát krev. Přes den je najdete často až při jejich přemnožení nebo po použití dezinsekčních přípravků, jejich repelentní složka je nutí hledat nový úkryt i přes den.

Poštípání od štěnic


Štěnice se o pozornost nejčastěji přihlásí štípanci.

U lidí­, kteří doposud štípance od štěnic neměli, se může zarudnutí kůže a štípance objevit až za několik dní od prvního kousnutí!

Kousnutí­ štěnice vyvolává tzv. cimikózu -  velmi, až bolestivě, svědivé pupeny, které mohou přecházet i do rozsáhlejších zánětů kůže.

Jak vypadá štípanec od štěnice

U každého člověka může vypadat štípanec trochu jinak. Většinou to bývají zarudlé a oteklé pupeny nebo puchýřky, někdy zřetězené, jindy jednotlivé (podle pohybu štěnice po kůži). U dětí se na štípance od štěnic vyskytují alergické reakce.

Je důležité důsledky štípnutí štěnicí nepodceňovat a odhodlat se k profesionálnímu vyhubení štěnic co nejdříve!

Co dělat proti štípancům

Nejúčinnější a hlavně jedinou zbraní proti štípancům od štěnic je důsledná likvidace štěnic. Dokud budete mí­t štěnice doma, budete v neustálém ohrožení.

Bezprostřední úlevu od bolestivých štípanců přináší lokální anestetika (s obsahem difenhydraminu a pramoxinu), které je možné volně zakoupit v lékárnách. Při otocích a zánětech štípanců vyhledejte svého lékaře, kterého však musíte upozornit, že se jedná pravděpodobně o poštípáná štěnicí.

Nedoporučuje se používat jakékoliv repelentní spreje na hmyz. Můžete tím výrazně snížit účinnost profesionálního zákroku odbornou deratizační firmou, protože může dojít k úplnému nebo částečnému znehodnocení profesionálně aplikovaných přípravků.


0029.jpg 0030.jpg 0027.jpg 0042.jpg 0044.jpg 0045.jpg 0060.jpg 0047.jpg