Domů | Ceník | Kontaktujte nás

Hubení mravenců - orientační ceny od: 750.- Kč bez DPH za byt. Dále viz ceník.


NAŠE PORADNA - téma "MRAVENCI"


0056.jpg 0057.jpg 0059.jpg 0058.jpg


0039.jpg Jaké druhy mravenců v našich domácnostech nacházíme?
Nejčastěji jsou to dva druhy:
prvním je známý mravenec faraon - latinsky Monomorium pharaonis. Má světlehnědou až hnědožlutou barvu a je veliký cca 2mm. Je všežravec a má rád teplo.
Druhým je mravenec obecný - Lasius niger. Je 2-10 mm velký a je hndý až hnědočerný. Je opět všežravec, živí se drobným hmyzem a v našich bytech jde po sladkém.

0039.jpg Ve kterém období se s nimi potkáme?
Mravenec faraon je aktivní především v topné sezoně - tedy v zimě.
Mravenec obecný se do našich bytů dostává především na jaře netěstnostmi oken a dveří, pod prahy a podobně.

0039.jpg Jak tento hmyz hubit? Jsou postupy hubení obou jmenovaných druhů stejné?
Na faraony a na mravence obecné musíme použít jinou technologii. U mravenců faraonů je třeba provádět dezinsekci v celém domě. Lokální zákrok nebývá účinný nebo jen omezeně. U mravenců obecných nám naopak často nezbývá nic jiného, než provádět lokální zákroky a tím eliminovat jejich migraci do našich obydlí, protože se k nám dostávají z venkovního prostředí. Proto je dobré kombinovat dezinsekční zákrok s utěsněním migračních cest.

0039.jpg A jak provést takové utěsnění proti vniknutí mravence obecného do domu/bytu?
Kupodivu často bývá­ poměrně jednoduché a levné a můžeme jej provést svépomocí. Stačí koupit v nějakém hobbycentru akrylátový, silikonový nebo polyuretanový tmel v kartuších a k tomu běžnou pistoli na tyto tmely a pak zatěsnit škvíry v obkladu, dlažbě, sádrokartonu a jinde.

0039.jpg Hubení­ mravenců je také takto jednoduché? Jaké  přípravky můžeme použít na vyhubení vlastními silami?
U vlastní dezinsekce už je to složitější než u zatěsnění.Volně prodejné přípravky totiž působí velmi omezeně a po krátkou dobu. Profesionální firmy mohou používat přípravky výrazně účinnější.

0056.jpg 0057.jpg 0059.jpg 0058.jpg


Mravenci, kteří se vyskytují v našich podmínkách, naštěstí nejsou světloplaší, jako třeba švábovitý hmyz nebo štěnice, které je často obtížné za světla nalézt. Proto výskyt mravenců v bytě objevíme velmi záhy, co se k nám nastěhují.

0056.jpg 0057.jpg 0059.jpg 0058.jpg

Likvidace mravenců probíhá nejčastěji dvěma metodami:

  • aplikací požerových nástrah
  • dezinsekčními postřiky

Každá z metod má své výhody i nevýhody v konkrétním prostředí. Nejvhodnější řešení navrhne deratizační pracovník, který má s hubením tohoto hmyzu zkušenosti.

V případě hubení mravenců faraonů v panelových nebo v bytových domech je třeba provádět zákrok v celém objektu a nejlépe současně. Proto je prováděn hromadný dezinsekční zákrok v podvečerních hodinách, aby nebyli uživatelé bytů nuceni k absencím v práci. Většinou je volena metoda aplikací dezinsekčních požerových nástrah, které jsou výhodné zejména v tom, že neomezují užívání bytů, jako je tomu u postřiků.

U mravenců obecných je často dostačující lokální zákrok v jednotlivých bytech. Je vhodné jej kombinovat s utěsněním migračních cest, kudy se hmyz dostává do bytu (viz výše). 

0056.jpg 0057.jpg 0059.jpg 0058.jpg

Cenu hubení mravenců naleznete v sekci ceník.